MENU

Jak długo trwają zakwasy?

16 listopada 2014 • Pytania o zakwasy, Zakwasy

Uprawianie sportu korzystnie oddziałuje na cały organizm – zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. Ma ono długofalowe skutki. Niestety, zarówno pozytywne (większa wydolność oddechowa, sercowa, szczupła sylwetka, lepsza przemiana materii), jak i negatywne…
Zakwasy tworzą się w mięśniach w wyniku ich niedotlenienia. Ciężki wysiłek fizyczny (zwłaszcza podejmowany po okresie pozbawionym aktywności) sprawia, że w tkankach kumuluje się nadmierna ilość kwasu mlekowego.

 

Co oznaczają zakwasy?

Kwas ten jest wytwarzany z glukozy podczas procesu pozyskiwania energii przez organizm. Następnie jest on transportowany do układu krwionośnego, a stamtąd do wątroby, gdzie na nowo przetwarza się go w glukozę. Zakwasy – oznaczają „zakwaszenie” organizmu produktami przemiany materii – i trwają do około 2 godzin po treningu, nie dłużej (w przeciwnym razie gospodarka elektrolitowa organizmu została by poważnie zaburzona). Jednak ból, który odczuwamy po nadmiernym wysiłku fizycznym może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Dlaczego tak się dzieje? Nie ma to związku z kwasem mlekowym (dawno już usuniętym z mięśni i zmienionym z powrotem w glukozę), lecz z mikrouszkodzeniami.

Skąd te bóle?

Powstają one we włóknach mięśniowych w wyniku zbyt dużego obciążenia (do którego organizm nie jest przyzwyczajony). Bóle mięśniowe (a także towarzyszące im pieczenie i niekiedy problemy z poruszaniem się) pojawiają się w kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin po treningu. Mogą się utrzymywać od jednego, do kilku dni, stopniowo słabnąc. Oczywiście najlepiej jest tak uprawiać sport, by nie dopuszczać do pojawienia się tej dolegliwości, jeśli jednak już się pojawi – znanych jest naprawdę wiele sposobów, aby ból załagodzić, zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinetach specjalistycznych.

Powiązane artykuły

Comments are closed.

»