MENU

Skąd się biorą zakwasy

24 listopada 2014 • Powstawanie zakwasów, Zakwasy

Każdy choć raz w życiu cierpiał z powodu zakwasów. Mogą się one pojawiać w rozmaitych sytuacjach a czas ich trwania zależy zarówno od okoliczności, jak i wytrzymałości organizmu danej osoby (oraz jej przyzwyczajenia do wysiłku). Zakwasy wbrew funkcjonującej do niedawna teorii wcale nie są spowodowane kwasem mlekowym zbierającym się w mięśniach ( w wyniku niedoboru tlenu związanego z wysiłkiem fizycznym). Stąd – etymologia nazwy może wprowadzać w błąd. Najprawdopodobniej bowiem u źródeł zakwasów (i bólów przez nie generowanych) leżą mikrouszkodzenia tkanki mięśniowej.

 

Nadmierne obciążenie mięśni, a zakwasy.

A skąd biorą się uszkodzenia? Otóż podczas nadmiernego obciążenia mięśni, podczas wysiłku, do którego organizm nie jest przyzwyczajony może dojść do powstania takich mikrourazów. Mięśnie są bowiem rozciągane przez jakąś siłę z zewnątrz. Wedle najnowszych badań urazy częściej powstają podczas opuszczania ciężaru niż jego podnoszenia (w wypadku ćwiczeń siłowych). Inna teoria mówi o tym, że bólu nie powodują konkretnie te mikrouszkodzenia, ale raczej proces regeneracji włókien mięśniowych. Proces ten jest zupełnie naturalny, prowadzi do wzmocnienia mięśni oraz ich adaptacji do nowych warunków (pomaga również zbudować masę mięśniową) – a jednak – odczuwamy przy tym ból oraz sztywność pewnych partii mięśni. Tak czy inaczej – genezą zakwasów wcale nie jest nadmiar kwasu mlekowego w tkankach.

 

Odczuwalny dyskomfort.

Dyskomfort odczuwany zarówno w ruchu jak i w spoczynku może się utrzymywać od jednego do nawet kilku dni i na ogół pojawia się w kilkanaście (bądź kilkadziesiąt) godzin po ćwiczeniach (i „przetrenowaniu”). Do powstawania zakwasów nie musi się koniecznie przyczynić uprawianie sportu, może to być również innego rodzaju wysiłek fizyczny (dla osoby, która na co dzień niewiele się rusza, objawy będą tym dotkliwsze).

Powiązane artykuły

Comments are closed.

« »