MENU

Zakwasy czy naderwane mięśnie?

18 listopada 2014 • Pytania o zakwasy, Zakwasy

Zakwasy pojawiają się w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego (ćwiczeń, ale też pracy fizycznej). Ich głównymi objawami są ból i towarzyszące mu pieczenie w mięśniach, kłopoty z poruszaniem się. Na ogół tego rodzaju dolegliwości utrzymują się około kilku dni i są spowodowane mikrouszkodzeniami we włóknach mięśniowych. Zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne mogą skończyć się nie tylko zakwasami. Jeden z przykrych skutków ubocznych „morderczego treningu” stanowi często naderwanie mięśnia.

Jak  zapobiec naderwaniu mięśni?

Zbytnie przeciążenie mięśni (zwłaszcza trenując po dłuższej przerwie), gwałtowne ruchy podczas ćwiczeń, brak rozgrzewki – to wszystko może leżeć u źródeł naderwania mięśnia. Mimo, iż zakwasy mają podobne przyczyny, to objawy naderwania i zakwasów różnią się od siebie. Jeśli chodzi o symptomy naderwania mięśnia, to należą do nich przede wszystkim: ból podczas uciskania uszkodzonego miejsca, zagłębienie pojawiające się w tym obszarze (czasami również guzowate zgrubienia), a także widoczny na skórze krwiak.

Jak leczyć dolegliwości?

Leczenie urazu tego typu powinno polegać przede wszystkim na unikaniu nadwyrężania uszkodzonego mięśnia. Zalecane są również zimne okłady (oddziałujące zarówno przeciwbólowo jak i minimalizujące krwiak), okłady z arniki górskiej oraz stosowanie maści bogatych w ten składnik. Także leki doustne – przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą pomóc w leczeniu. Zbędnego ruchu należy unikać dopóki ból jest silny. Do aktywności fizycznej należy powracać stopniowo i powoli. Pomocna w rehabilitacji jest też hydroterapia, wzmagająca szybszą regenerację naciągniętych mięśni.

Powiązane artykuły

Comments are closed.

« »